Doslednost

Begunska tragedija iz dneva v dan dobiva širše razsežnosti. Na češkem so policisti začeli begunce označevati s številkami, ki jim jih napišejo na roke. Če se ob tem spomnite na številke, ki so jih na roke vpisovali v nacističnih taboriščih, niste edini. Tudi človekoljubne organizacije na Češkem opozarjajo na podobnost. Notranje ministrstvo podobnosti zanika, saj naj bi današnje označevanje pripomoglo k temu, da oblasti vedo s katerim vlakom so begunci prispeli na Češko. To državnim organom omogoča vračanje beguncev v državo iz katere so prišli. Češka je sicer včeraj prenehala preprečevati sirskim beguncem nadaljevanje poti proti Nemčiji. Policija jih tako ne vrača nazaj na Madžarsko. Tudi avstrijska policija bo storila podobno. Beguncev, ki bodo prišli iz Madžarske v Avstrijo, ne bodo nadzirali in jih registrirali, amak jim bodo dovolili, da nadaljujejo pot.

Tudi v ZDA so priča žigosanju ljudi, ki spominja na dogodke v ne tako daljni preteklosti. Tako kot so včasih lastniki sužnje ožigosali s svojim pečatom, danes zvodniki tetovirajo dekleta, ki jih smatrajo za svojo last. Tetoviranje prostitutk je postalo stalnica na ulicah Los Angelesa. Tetovaže so različne, od inicijalk zvodnika na obrazu, črtne kode ali vreče denarja na rokah ali vratu, do večjih tetovaž čez prsa. Najpogosteje so tetovirane nemočne mladoletnice. Zvodniki na dekleta gledajo kot na svojo lastnino, jih pretepajo, privadijo na mamila in silijo v kriminalna početja. Kljub strožji zakonodaji na področju trgovine s seksom, se situacija za dekleta in ženske, ki živijo na robu, ne spreminja. Zvodnike, ki so obsojeni na dolgoletne zaporne kazni, nadomeščajo tolpe, ki si poleg prodajanja droge, denar zagotavljajo s prostitucijo. Od leta 2007 do danes je bilo v ZDA po uradnih podatkih žrtev trgovine z belim blagom skoraj 50.000, po neuradnih podatkih pa še desetkrat več.

Tudi z naslednjo novico se bomo dotaknili položaja žensk. V Savdski Arabiji so naredili majhen korak k enakopravnemu položaju žensk. Savdijske ženske so v prejšnjem tednu dobile volilno pravico. V volilni imenik se jih je do sedaj registriralo le 16. Pri vpisu v registrski imenik morajo namreč predložiti potrdilo o državljanstvu in osebni dokument, česar večina prebivalk Savdske Arabije nima. Zakon sicer dovoljuje, da ima ženska osebni dokument, če ji to dovoli moški. Vsi ostali dokumenti vezani na nepremičnine ali gospodinjstvo so pisani na ime moškega. Tudi vozniških dovoljenj ženske nimajo, saj ne smejo voziti. Poleg strogih pravil glede oblačenja in zapuščanja hiše, so to velike ovire, ki ženskam omejujejo svobodo. Kljub temu, da volitve v Savdski Arabiji nimajo posebnega pomena, ker ima absolutno oblast v državi kralj, ima to, da so ženske dobile volilno pravico, na simbolični ravni velik pomen.

Nova KBM bo morala razkriti podatke o pogodbah, sklenjenih pred aprilom 2014. Tako je odločilo Upravno sodišče v sporu med banko in informacijsko pooblaščenko. Podatki o sklenjenih svetovalnih, avtorskih in odvetniških pogodbah, ki jih je sklenila banka tako spadajo v prosto dostopne informacije javnega značaja. V Novi KBM so trdili, da bi razkritje takšnih podatkov povzročilo nepopravljivo poslovno škodo, poseglo v osebnostne poslovne pravice ter jih postavilo v bistveno slabši konkurenčni položaj. Informacijska pooblaščenka podoben razplet, kot je nastal v sporu z Novo KBM pričakuje tudi v drugih primerih. Podjetja v večinski državni lasti poziva, naj dosledno spoštujejo zakon in sledijo smeri transparentnosti.

Da dosledno spoštujejo zakon, pa je danes na novinarski konferenci zatrdil generalni direktor RTV Slovenija, Marko Filli. Društvo novinarjev Slovenije je RTV-ju očitalo kup kršitev, ki so nastale z nedavnimi odpuščanji in reorganizacijo programa na RTV. Filli je zatrdil, da so navedbe društva in posameznih novinarjev, ki so svojo plat zgodbe predstavili javnosti, neresnične. Pravi, da se kot generalni direktor zavoda ni nikoli vpletal v kadrovske odločitve ter da odpuščanja niso politična. Napovedal je tudi, da bo v nekaj mesecih RTV z redno zaposlitvijo uredila status 300 stalnih pogodbenih delavcev, ki imajo ustrezno izobrazbo. Ker bo finančni zalogaj, ki bo s tem nastal, velik, so morali zmanjšati števila občasnih sodelavcev. Očitke o spornih kadrovskih menjavah in odpuščanjih ter programskih spremembah sta na novinarski konferenci zavrnili tudi direktorica TV Slovenija Ljerka Bizilj in odgovorna urednica televizijskega informativnega programa Jadranka Rebernik. Biziljeva je zagotovila, da se vodstvo TV Slovenija kadrovskih, programskih in tudi organizacijskih zadev loteva strokovno in premišljeno. Med tistimi, ki so žrtev takšnih premišljenih in strokovnih sprememb, je tudi Erik Valenčič, novinar, ki je javnost pretresel z dokumentarcema Koalicija sovraštva in Fronte Kurdistana. Valenčič se s Fillijevimi trditvami, da RTV ni v rokah nobene politične stranke, ne strinja. Svoje videnje trenutnega dogajanja na RTV je opisal v javnem pismu, ki ga lahko preberete tukaj: http://radiomars.si/info/odprti-termin/basen-o-misji-strahovladi-na-rtv.

 

Facebook Twitter Deli