Poletna šola za vključevanje učencev priseljencev

Včerajšnji študentski protesti, ki so potekali v Čilu, so prerasli v študentsko gibanje in se ponekod prelevili v splošen protest proti privatizaciji celotne družbe. Več kot osemdeset tisoč študentov in podpornikov je bilo na ulicah čilskega glavnega mesta Santiago. Protesti so se odvijali tudi po drugih mestih, prišlo pa je tudi do nasilnega posredovanja policije, ki je uporabila vodne topove in izdatne količine solzivca. Glavne zahteve študentov so: naj se ponovno vzpostavi javen in brezplačen izobraževalni sistem ter naj se škodljive reforme, ki so zadnjih 25 let obremenjevale študente, zavržejo in sprejmejo nove. Čilska nacionalna študentska organizacija je zapisala, da se ne bodo predali, preden bodo njihove zahteve izpolnjene v celoti.

Medtem ko v Čilu študenti protestirajo na polno, se v Sloveniji začenjajo počitnice. Za večino od okoli 174.000 osnovnošolcev in 75.000 srednješolcev se danes začenjajo najdaljše počitnice v šolskem letu. Svojih šolskih obveznosti pa še ne bodo odložili tisti, ki bodo opravljali predmetne in popravne izpite. V času poletnih počitnic so številne organizacije, društva in institucije za mlade pripravile počitniške tabore, delavnice in letovanja, nekateri tudi počitniško varstvo. Pester nabor dejavnosti med drugim ponujajo Zveza prijateljev mladine Slovenije, taborniške in skavtske organizacije, centri šolskih in obšolskih dejavnosti, lokalna društva in javni zavodi. Na visokošolskih zavodih pa bodo do 9. julija potekali preizkusi posebnih nadarjenosti, sposobnosti in spretnosti bodočih študentov prvega prijavnega roka. Z uspehom na poklicni maturi bodo dijaki seznanjeni 4. julija, z uspehom na splošni pa 11. julija. Najkasneje do 26. julija bodo kandidati obveščeni o rezultatih izbirnega postopka oz. ali so sprejeti na fakulteto. Vpis v prvi letnik študija, sprejetih v prvem roku, pa bo potekal od 27. julija do 12. avgusta.

Na Primorskem so objavili poziv za poletno šolo za vključevanje učencev priseljencev. Poletna šola bo potekala od 23. do 31. avgusta 2016. Na predavanjih in delavnicah, ki bodo potekala na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem, bodo udeleženci poletne šole spoznali in skušali razumeti različne potrebe otrok, ki se zaradi socialnih in ekonomskih razmer, posamezni pa tudi zaradi vojnih razmer v državi izvora, priseljujejo v Slovenijo. Seznanili se bodo z modelom vključevanja učencev priseljencev. Pridobljene kompetence bodo imeli možnost izgrajevati tudi v avtentični izkušnji začetnega vključevanja učencev. Predavanja s prvim delom delavnic bodo potekala na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem, drugi del delavnic pa v okviru uvajalnice na Osnovni šoli Koper. Za udeležbo na predavanjih in delavnicah ter za opravljeno predstavitev bodo študentje lahko pridobili 2 kreditni točki in jih uveljavljali pri sorodnih predmetih. Namenjena je tudi drugim, ki jih zanima obravnavana tema. Kotizacije ni. Rok prijave na poletno šolo je do 30. junija 2016 oz. do zapolnitve mest. Več na spletni strani Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem.

Odprta sta razpisa za prijavo odličnih diplomskih del študentov Fakultete za arhitekturo – Archiprix International in Archiprix Central Europe. Prijavijo se lahko dela,  ki so bila dokončana po 1. maju 2014. Archiprix International je bienalni dogodek, na katerem so izbrani najboljši diplomski projekti na področjih arhitekture, urbanističnega načrtovanja in krajinske arhitekture na svetu. Archiprix Central Europe je bienalni dogodek, na katerem so izbrani najboljši diplomski projekti na področjih arhitekture, urbanističnega načrtovanja in krajinske arhitekture v državah Srednje Evrope. Za sodelovanje za nagrado Archiprix International bo izbrano eno diplomsko delo, za sodelovanje za nagrado Archiprix Central Europe pa bodo izbrana tri diplomska dela. Več o tem si poglejte na spletnih straneh Fakultete za arhitekturo.

Fotografija: Študenti UP PEF (vir: portal Cyber Space and Time)

Facebook Twitter Deli