Hrvaška, kljub trenutnim razmeram, kulturi še dopušča nekaj prostora za delovanje. V reški dvorani Filodrammatica je zato v decembru potekala premiera predstave Bakice, ta mesec pa potekajo njene ponovitve. Pod drobnogled postavlja starejše ženske, ki se preživljajo z zbiranjem plastenk. Odpelje nas v svet revščine, kjer plastenka ni zgolj odpadek, ki ga odvržemo v koš za smeti, ampak vir dohodka, ki ga izbrskamo iz koša.
Odprti termin
V rubriki Drugi prelitek se trije brbončičasti laiki na povsem neznanstven način znanstveno raziskovalno lotevajo čajev, ki jih najdejo viseti okrog sebe.
Začetek ekspedicije po všečnih in manj všečnih sortah in oblikah čajev je skodelica črno-čajne klasike. Erik, Filip in Jan si privoščijo English Breakfast by Ahmad Tea Limited, blend s Šri Lanke, Assama in Kenije.
Četrtega decembra 2020 je v publiki na Intimnem odru GT22 nekaj stolov. Več je praznih, na prste ene roke je našteti tiste, ki na njih sedijo po službeni dolžnosti. Na odru je pogrnjena miza, ob njej na lesenih stolih sedita Matej Recer in Grega Zorc. Ob nastavljanju kamer prisotnim pričneta pripovedovati o povezavah med skupnimi znanci in neznanci, ki sta jih ugotavljala med sprehodom pred premiero brez gledalcev. Kako smo prišli do sem?
Novoletne obljube so bile izrečene (in še ne zarečene), 2021 je tu, v prvi Betici leta pa se Maretu pridružita Sara Ester Gredelj ter Nina Korošak, alias freekind. Novo leto sta začeli z EP-jem, pozitivno energijo in dobro glasbo.
Foto: Grega t. Bohinc
Mestno gledališče Ptuj v nehvaležnih časih obeležuje 25. let obstoja. Ob zadrgnjenem vozlu okrog uprizoritvene umetnosti se pretresajo tudi odnosi med gledališčem in Mestno občino Ptuj, tudi ustanoviteljico zavoda. V okrnjeno slavnostnem času smo se pogovarjali z direktorjem Mestnega gledališča Ptuj, Petrom Srpčičem.
Beograjski garažni četvorec Gazorpazorp je v svoj prvenec Od vazduha i sunca star natanko en teden. Koliko so še nekonformisti, kakšni so občutki in kakšno je vreme v Beogradu, v današnjem Odprtem terminu.
Počeni Škafi, zasedba, ki preigrava jazz, chanson in seveda swing, se podaja na dogodivščine in zajema življenje z veliko žlico. Na začetku letošnjega leta so izdali album Dunaj, v novembru pa EP Ulca Notr. Ob vsakem ovekovečenju svojega delovanja zadnjih 8 let so priložili retrospekcijo, ki smo jo za pokušino izbrali za vpogled v to, kar jih je izgradilo. Vmes bomo še slišali pesmi iz Ulce Notr.
Rožava je "demokratična družba brez države", kurdsko ozemlje na severu Sirije, ki je avtonomnost razglasilo 17. marca 2016, in katere razvoj temelji na pravicah žensk, ekologiji in enakosti na vseh področjih življenja. Politični projekt Rožave se s svojimi načeli upira patriarhalnemu sistemu, krepi narodnostne in verske manjšine ter spodbuja k ustvarjanju lokalnih demokratičnih prostorov. Vse odločitve o socialnih vprašanjih, od infrastrukture in energetike do izobraževanja in nasilja v družini, se obravnavajo na javnih zborih, odločitve pa se sprejemajo kolektivno.
Pri Maretu se ta petek oglasita Barbara Polajnar in Simon Žlahtič, producentka in producent 2. ZIZ festivala - festivala mariborske alternativne gledališke scene, ki te dni poteka na spletu (ter nocoj tudi na MARŠu).
Intervju pred streamom - nocojšnji dogodek v okviru 26. Mednarodnega festivala računalniške umetnosti na splet (ter tudi v MARŠev eter) pripelje DJ/VJ set dvojca DJ final form in Lianre T'Soni.
Ob priložnosti smo se na daleč pogovarjali z Matejem Mihevcem alias DJ final formom, ki je v letošnji MFRU vpet ne samo z nocojšnjim nastopom - s svojim projektom Latent space walk je namreč Matej, tudi avtor oddaje Modem na Radiu Študent, osvojil glavno nagrado letošnjega MFRU natečaja.