Protesti proti štipendijam?

Po poročanju Radia Študent Ljubljana se v Nigeriji nadaljujejo protivladni protesti, ki so prejšnji teden vzkalili iz upora srednješolcev, nezadovoljnih s predvidenimi privatizacijskimi ukrepi zoper javno šolstvo. Srednješolcem so se pridružili študentje in upokojenci ter delavci v javnem sektorju. Slednjim pokojnine oziroma plače niso bile izplačane že šest mesecev. Prav tako sta ulice glavnega mesta Ibadana zavzela tudi vodilna sindikata: Nigerijski sindikat delavcev in Nigerijska zveza učiteljev. In čeprav je bilo do zdaj aretiranih in pridržanih več vodij sindikatov, nekatere šole pa je vlada tudi začasno zaprla, se manifestacije proti zveznemu kongresu verjetno ne bodo kaj kmalu zaključile.

Prav tako pa se ne bodo zaključili protesti študentov v Čilu. Tamkajšnja nacionalna študentska organizacija prav za danes napoveduje vsedržavni protest, ki je nadaljevanje manifestacij izpred dobrega meseca dni. Protest se je začel pred kako uro, po lokalnem času, ter bo zavzel ulice in trge vseh večjih mest po državi. Čilski študentje in študentke nadaljujejo ofenzivno socialno gibanje za izobraževanje, v upanju, da bodo njihove zahteve in predlogi vključeni v izobraževalni reformi, kakor je bilo obljubljeno. Več kot deset let so namreč porabili za izgradnjo javnega šolstva, ki se ne razume kot zadnja možnost za tiste, ki ne morejo plačati zasebnega, ampak vreden izobraževalni prostor, kjer je izobraževanje dejanska pravica. Zaradi težav, s katerimi se sooča država, bi morala vlada skrbeti za te zahteve in obveznosti ter omejiti prost trg v izobraževanju, še posebej pa obnoviti javni izobraževalni sistem, na katerega so lahko ponosni.

V ponos pa nikakor ni policija na Papui Novi Gvineji, kjer so prejšnji teden potekali protesti, ki so, med študentskimi protestniki, terjali najmanj štiri smrtne žrtve. Pokol s strani papuanske policije se je zgodil še preden so študenti sploh začeli prav protestirati. Policija je odprla ogenj na približno dva tisoč študentov, ki so hoteli mirno korakati od Univerze do stavbe parlamenta. Tam so hoteli zahtevati odstop premierja, ki ga obtožbe bremenijo korupcije. Očitno bi ga morali obtožiti še česa drugega, na primer nelegalnega zadrževanje in deportacij. Študente so namreč iz kampusa v Goroki preselili v domače kraje, kjer bodo morali ostati vsaj 14 dni. Policija nadzira ulice okrog kampusa in spremlja študente na njihovih poteh. To pa je kršitev temeljnih človekovih pravic, o katerih se bo boj bil tudi na sodiščih. Trenutno že potekajo sodne zgodbe, predstavniki ter pravniki študentov pa se ne bodo vdali, dokler pravici ne bo ustreženo.

Od protestniških novic pa k štipendijam, ki zaenkrat še ostajajo in se protesti proti njih ukinitvi še ne obetajo. Bodoči dijaki, ki se bodo izobraževali za deficitarne poklice, lahko od danes do vključno 20. septembra oddajajo vloge za pridobitev štipendije za deficitarne poklice za šolsko leto 2016/17. Čas oddaje vloge ne bo več odločilen za pridobitev štipendije. Dijaki, ki že prejemajo štipendijo, pa morajo oddati vlogo za podaljšanje do 31. avgusta. Javni sklad za razvoj kadrov in štipendije bo podelil do 1000 štipendij v višini 100 evrov mesečno. Štipendijo za deficitarne poklice bodo dijaki prejeli za celotno obdobje izobraževanja in jo bodo lahko prejemali hkrati z nekaterimi drugimi štipendijami, ni pa združljiva s kadrovsko štipendijo. Če bo sklad prejel več vlog, kot je na voljo sredstev, bodo vloge razvrščali na podlagi višje povprečne ocene v zaključnem razredu osnovne šole in višje povprečne ocene izbirnih predmetov v zaključnem razredu osnovne šole.

SVIZ je danes ministrico za izobraževanje in ministra za javno upravo spomnil na dejstvo, da je delovno mesto pomočnik vzgojitelja uvrščeno v V. tarifni razred ter 19. izhodiščni plačni razred z možnostjo napredovanja do največ 29. plačnega razreda. Pomočnice so s tem skrajno in upravičeno nezadovoljne. Ob zahtevnem delovniku, številnih obveznostih ter veliki odgovornosti pomočnice in pomočniki vzgojiteljic z desetletno delovno dobo, prejemajo namreč zgolj približno 600 evrov plače. Opisani, nezavidljivi položaj se vleče že od vzpostavitve plačnega sistema leta 2008. Pomočnice vzgojiteljic ministrici za izobraževanje in celotni Vladi RS sporočajo, da je skrajni čas, da se ta težava končno pošteno uredi.

In še zaključna misel. Če želite vedeti, kaj je menda Slovenija naredila tako bajnega, da so jo osvojile ZDA, si poglejte zadnji dokumentarec Michaela Moora Where to Invade Next. Morda boste presenečeni tudi nad finskim izobraževalnim sistemom.

Facebook Twitter Deli