Sami odličnjaki v Študentroblji

Ne boste verjeli, ampak tudi župan mesta Maribor se je tokrat znašel v Študentroblji. Njegova vloga v njej je bolj obskurna, kot bi verjetno sam priznal. In še to, dodatna šokantna novica: župan je, meni nič, tebi nič – na Kitajskem. In kaj tam počne naš vrli nekdanji profesor sociologije skupaj z Majo Makovec Brenčič, ministrico za izobraževanje, znanost in šport? V resnici so pogovori tekli predvsem o transportnem sodelovanju med Kitajsko in srednjo ter vzhodno Evropo. So pa sprejeli Tangshanski konsenz za povezovanja na lokalni ravni, s spodbujanjem trgovine in investicij, medsebojno stremljenje k varčevanju z energijo, skrb za okolje, čisto energijo in druga področja. Poleg omenjenih še o razvoju na področju tehnologije, raziskavah, razvoju in inovacijah ter promociji visokotehnoloških industrijskih parkov. Na koncu so menda še ugotovili, da bi lahko Slovenija in predvsem Maribor Peking naučila, kako naj pripravi zimske olimpijske igre, ki bodo tam leta 2022. Morda bodo znanje prenesli kitajski študentje v futuristično oblikovani športno-poslovni univerzi, ki jo bodo zgradili v luknji propadlega projekta MAKS. In predavanja bodo potekala v angleščini.

Nedavni predlog sprememb rabe slovenskega jezika v izobraževalnih procesih je dvignil veliko prahu. Kakor kaže, je ta sprememba namenjena tudi tlakovanju poti za mednarodno strategijo Ministrstva RS za izobraževanje, znanost in šport. V njihovi stavbi na Masarykovi bo ta četrtek potekala predstavitev predloga Strategije in Akcijskega načrta internacionalizacije slovenskega visokega šolstva 2016–2020. Predstavitvi predloga Strategije bo sledil sklop, namenjen strukturirani vzpostavitvi sodelovanja v prednostnih regijah, kjer bodo predstavljene možnosti in priložnosti sodelovanja z Indijo. Ali v tem grmu dejansko tiči zajec sprememb rabe angleškega jezika, bomo seveda še spremljali.

Podelitev priznanj učenkam in učencem mariborskih osnovnih in srednjih šol, ki so vsa leta osnovnošolskega oziroma srednješolskega izobraževanja zaključili z odličnim uspehom, je za osnovnošolce potekalo včeraj, 20. junija 2016, ob 12. uri, v Veliki dvorani Narodnega doma. Kar 19 od 20-ih mariborskih osnovnih šol, se lahko pohvali s skupno 264 odličnjakinjami in odličnjaki. Ker se župan potepa okrog kitajskega glavnega mesta, je priznanja podelil podžupan MO Maribor mag. Zdravko Luketič. Podelitev priznanj kar 170. srednješolcem pa je potekalo v preteklem tednu, priznanja je podelila podžupanja MO Maribor Melita Petelin.

Vsaj relativno enakopravne zastopanosti spolov ne moremo očitati mariborski občini. Kot kaže pa se dimenzije spola različno upoštevajo v raziskovalnih projektih. Zaradi tega so pri založbi ZRC SAZU izdali Priročnik za uvajanje spolno občutljivega pristopa v raziskovanje in poučevanje. Avtorici sta Jovana Mihajlović Trbovc in Ana Hofman. Na 56. straneh je namen priročnika pomagati raziskovalkam in raziskovalcem, da v raziskovanje in poučevanje integrirajo dimenzijo spola ter jo upoštevajo med snovanjem novih projektov in študijskih načrtov. Raziskovalno in pedagoško osebje naj bi spodbudil k premisleku, kako je spol relevanten za njihovo raziskovanje in kurikulum, tudi s primeri in praktičnimi nasveti. Priročnik temelji na Poročilih o prisotnosti dimenzije spola v raziskovanju in poučevanju, ki so jih partnerji v projektu GARCIA opravili pri dvanajstih testnih raziskovalnih in visokošolskih ustanovah v sodelujočih šestih državah. Boj proti spolnim stereotipom v akademskem okolju je tesno povezan z upoštevanjem pomena spola pri raziskovanju in poučevanju in s tem priročnikom želijo zapolniti to vrzel.

Fotografija: Mestna občina Maribor

Facebook Twitter Deli