Teden podeljevanja diplom

Kako slavnostno se lahko počutijo študentke in študentje, ki imajo diplomo že v rokah in objavljeno na spletnih straneh univerze ter svoj prvi vpis v vzajemno bazo Cobiss? Za vse te srečneže, ki imajo diplomo v roki, goloba, kot prispodobo varne zaposlitve, pa na strehi, poteka ta teden zelo slovesno. Cel teden bodo namreč častno podeljevali diplome fakultet Univerze v Mariboru. Največ podelitev, kar štiri, bo v petek. Če boste torej naleteli na večje količine študentov pod vplivom večjih količin mamljivih sredstev – ne se čuditi, raje se pridružite veselemu vzdušju.

Veselo vzdušje se bo trudil ustvariti tudi Andragoški zavod. V četrtek, 16. junija, vabi na open-air dogodek avtorske klopi 'Kaluma', ki jo je izdelal akademski slikar Tomaž Plavec. Otvoritev bosta pred vhodom popestrila Igor Bezget na kitari in Urška Gajšt z vokalno spremljavo. Kaj pa je 'Kaluma'? Klop, ki združuje narodnosti in generacije ter je nastala lani kot avtorski projekt v okviru Tedna vseživljenjskega učenja. Takrat so se povezali z avtorji projekta Zgodba o klopeh in ljudeh. Ker jih motivirajo iste želje in cilji, so od besed hitro prešli k dejanju. Obljubljajo prav poseben dogodek z noto vseživljenjskega učenja. Vabljeni torej na otvoritev umetniške klopi, ki bo od 16. junija krasila zgradbo ter bo učečim se, različnih narodnosti in generacij, v ponos in veselje.

V petek in soboto, 17. in 18. 6. 2016, te Pekarna magdalenske mreže vabi na dvodnevni seminar kritične pismenosti o vzrokih in posledicah migracij, ki bo oba dneva potekal med 10:00 in 18:00, v prostorih INFOPEKE. Udeležba na seminarju, ki bo vseboval brezplačno kosilo, je zaželena oba dneva. Prijave zbirajo do 16. 6. 2016 na infopeka@infopeka.org ali na 02 300 68 50, 041 481 246. Seminar kritične pismenosti bo tokrat vsebinsko osredotočen na spodbujanje posameznic/-kov k iskanju kakovostnih virov in argumentiranih informacij o aktualnih družbenih temah, ki se dotikajo vzrokov in posledic migracij ter na zmanjšanje pojavnosti diskriminacije in sovražnega govora do beguncev in migrantov, predvsem med mladimi. S kritično pismenostjo kot konceptom, ki pismenosti, kot referenci za branje in ustvarjanje tekstov, dodaja kritičnost kot eksplicitno etično in politično dimenzijo, želijo posameznice in posameznike opolnomočiti v tej meri, da spoznajo, da sta jezik in dostop do informacij in znanja ključni osi vzpostavljanja razmerij moči v družbi, po katerih se izvaja dominacija, izključevanje in nasilje. Razvijanje te omogoča zmožnost kritičnega branja informacij in različnih manipulativnih besedil kot tudi zmožnost samostojnega ustvarjanja besedil in družbeno-angažiranih akcij, s katerimi lahko aktivno in odgovorno sodelujemo v družbi v različnih kontekstih.

In še ena za nevladno-kulturniško navdahnjene. V četrtek, 16. junija 2016, od 09:30 do 12:00 bo v Vetrinjskem dvoru v Mariboru potekal informativni dan za predstavnike organizacij s področja kulture, ki želijo z mednarodnimi projekti sodelovati na jesenskih razpisnih rokih podprograma Kultura. Predstavili bodo aktualne razpise, o svojih izkušnjah z evropskimi projekti in partnerstvi pa bodo spregovorili predstavniki organizacij iz regije, ki so v preteklem obdobju že bili uspešni na razpisih. Udeležencem se bodo pridružili: Aleksandra Kostič (KID Kibla), Lidija Pliberšek (Pogrebno podjetje Maribor), Simona Vidmar (Umetnostna galerija Maribor) in Marko Bratuš (GLEJ). Mojca Kasjak (Plesna Izba Maribor) bo poskrbela, da boste izvedeli vse, kar ste vedno želeli vprašati o evropskem sodelovanju in financiranju, pa si niste upali vprašati. Več informacij in prijavnico najdete na http://ced-slovenia.eu/. Dogodek organizira zavod Motovila (CED Slovenija), v sodelovanju z Vetrinjski dvor – Narodni dom Maribor.

Fotografija: Univerza v Mariboru

Facebook Twitter Deli